23 въпроса и отговора за навика на ежедневна медитация

23 въпроса и отговора за навика на ежедневна медитация

 

От първи май в Програмата за полезни навици започнахме модула за медитация и фокусът ни този месец е да задобреем във взаимодействието с ума си. :) Тези дни се сетих, че имам готини насоки за практиката на медитация от Лео Бабаута (човекът, от който аз съм се учила) и за допълнителна мотивация днес реших да споделя тези съвети заедно с вас. Те са във форма на въпроси и отговори, и смятам, че някои от тях може да са ви наистина полезни за поддържане на по-постоянна практика на медитация в ежедневието ви. :)

Обикновено когато започнем някакъв навик, в началото сме мотивирани и не е нужно да полагаме кой знае какво усилие да спазваме навика. В дългосрочен план обаче, съпротивлението винаги възниква и тогава, за да продължим мотивирано практиката си е добре да задълбочим разбирането си за ползите от конкретния навик, за различните начини на изпълнение в нашето си ежедневие, триковете за преодоляване на спънките по пътя и т.н. По този начин, понякога ще отпадаме от навика, но в дългосрочен план – винаги ще се приравняваме към него и така ще получаваме ползите му за нашето здраве и будно състояние. 

По-долу са 23 въпроса и отговора относно навика за ежедневна медитация. Разгледайте ги, експериментирайте ги и намерете кои са работещите лично за вас стратегии, които ви помагат да поддържате ежедневната си практика на медитация в дългосрочен план. :)

 

Постоянно забравям когато трябва да медитирам – как мога да си спомням?

Най-доброто решение е да поставите медитацията в графика си като отделна задача и да започнете да гледате на нея като на важен ангажимент. Ако не използвате график – може да си направите напомняне на телефона за всеки ден или да си направите някакви физически напомняния. Например, ако използвате възглавничка за медитация – сложете я някъде където със сигурност ще я видите през деня – посредата на хола ви или кухнята може би. :) Друг начин е да си сложите писмена бележка на място, където със сигурност ще я видите и ще се сетите да си направите медитацията – огледалото в банята, до кафе машината, на лаптопа, на масата където закусвате или някъде другаде удобно за вас. Лично за мен е най-подходящо да се сложи в графика, за да не отнема прекалено много внимание, но изберете кой подход работи за вас (или комбинация от подходи). :)

 

Не мога да медитирам, защото постоянно пътувам (или имам нещо друго, което постоянно нарушава рутината ми)?

Ние може да медитираме навсякъде, дори когато пътуваме. Пътуването определено прави нещата по-хаотични и заети, и е трудно да се създава нов навик в тези условия. Въпреки това, реално медитацията е един от навиците, които са най-удобни за изпълнение по време на пътуване. Просто сядаш на дивана (на леглото, на стола или където и да си) и медитираш за 2 минути. Това е. :)

 

Трудно ми е да се фокусирам върху дъха си – това подобрява ли се с практиката?

Да. Това е една от най-големите ползи на медитацията – с практиката задобряваме в това да поддържаме фокуса и вниманието си във важната за нас посока. В началото на практиката разбираш, че не си добър във фокусирането и насочване на вниманието си, и това може да е малко неприятно за осъзнаване. Но ние никога не сме добри в нещо когато започваме да го упражняваме. Затова практикуваме и постепенно задобряваме все повече. :)

 

10 минути практика на ден достатъчно ли е или е нужно времето да се увеличи до към половин час?

Да, 10 минути са достатъчни. Това е практика. Повече практика може би ще ни помогне да напреднем по-бързо, но малко практика е по-добре от нищо. :) Ако практикуваме нула минути, ще ставаме все по-зле в практиката си. Затова по-добре да практикуваме, пък било то и за много малко. :)

 

Много ми е трудно да потискам постоянния поток от мисли, който възниква в главата ми по време на медитация. Знам, че това предизвикателство винаги ще присъства, но кога мога да очаквам да стане малко по-лесно?

Не се опитвай да потискаш мислите си. Те просто възникват и си отиват, точно както някакъв звук възниква в средата около нас и после изчезва. Те са временни. Реално – това, в което задобряваме е не да потискаме мислите си, а да започнем да ги забелязваме и да се научим да не реагираме на тях. Учим се да гледаме на мислите си като на нещо, което се случва и което ние наблюдаваме, но не участваме. След като забележим някоя мисъл, оставяме я да си мине и връщаме фокуса си към дъха или тялото ни.

 

Не съм сигурен какво точно е нужно да правя по време на медитация – какво да очаквам, как да задълбоча практиката си?

Основната ни практика е да започнем да забелязваме когато умът се разсее с някаква мисъл, емоция, усещане, история. Когато това се случи, просто се усмихваме и връщаме вниманието си към дъха ни. Опитваме да забележим съпротивлението, което може би ще ни възникне докато стоим и практикуваме. Да забележим подтиците си да станем и да правим нещо друго. Да забележим дискомфорта, който може да ни се появи. И просто не реагираме на всички тези импулси, а оставаме да практикуваме. Нашата практика в този момент е най-важното нещо на света за нас. Затова каквото и да се случва – ние се връщаме към практиката си и продължаваме. 

 

Каква е разликата между водена медитация и медитация в тишина? Има ли значение какво ще избера? Едната по-ефективна ли е от другата?

Водената медитация е добър избор за хората, които имат нужда от структура. Понякога, когато навлизаме в непозната територия е хубаво някой с повече опит да ни води. И двете медитации са добри, но реално след като сме медитирали за известно време, най-вероятно вече няма да имаме нужда от водене. Тогава може да практикуваме и експериментираме самостоятелно. По-скоро това е препоръчително в дългосрочен план. 

 

При медитация правя 5 секунди вдишване и 5 секунди издишване за около 2 минути. Това ок ли е?

За обикновената практика по медитация не е необходимо да се диша в определена структура. Може да дишаш нормално, без нуждата да контролираш дъха си. Не е нужно да дишаш по-бавно от обикновено, просто фокусираш вниманието си в усещането, което дъхът ни създава. 

 

Ако сега медитирам за 2-3 минути на ден, кога е ок увелича практиката си до 20-30 минути на ден?

2-3 минути е ок за един месец, но ако усетиш, че можеш малко повече – може да увеличиш практиката си постепенно. Идеята не е да имаме по-дълга практика, а да формираме навик за практика. Когато формираш навик – постоянството е по-важно от продължителността. 

Ако искаш да медитираш за 20 минути – ок, направи го. Но ако усетиш, че става трудно – върни се към 5 минутна практика или дори 2 минутна практика. Продължителността не е важна в началото.

 

Как да държим умът си далеч от разсейванията?

Ние не можем да държим умът си далеч от разсейванията. Той ще се разсейва постоянно. Това, което ние правим е да забележим когато разсейването се случи. Ето защо броенето на дъха може да бъде полезно – то ни помага по-лесно да забележим разсейването. 

Когато разсейването възникне, просто го отбелязваме. Усмихваме се. И се връщаме към дъха си. Това ще става постоянно. Реално ние практикуваме – т.е. повтаряме едно и също нещо много, много пъти. В случая повтаряме това да забелязваме разсейването и да се връщаме към дъха си (към практиката си, към важното за нас в този момент).

 

Никога не съм медитирал с отворени очи. Може ли да ме насочиш как е най-добре да се случи това? Нужно ли е да се фокусирам в нещо или ако се фокусирам прекалено много ще навредя на практиката си?

Ако медитираш с отворени очи не е нужно да се фокусираш върху нищо. Просто остави погледа си пред теб. Вместо да насочваш внимание върху това, което виждаш, насочи вниманието към себе си – към дъха и тялото си.

 

Докато медитирам обикновено започвам да мисля за самата медитация. Например ако броя вдишванията и издишванията, се фокусирам върху броенето. Също така мисля за това как ще след медитацията ще опиша как се чувствам. Въпросът ми е – мисленето за медитацията, за процеса на учене по време на медитация, ок ли е?

Нормално е когато правим нещо да ни възникнат мисли за това как го правим. Всички го правим постоянно. :) Мисленето за медитацията е същото като мисленето за всяко друго нещо – това е нашият ум, който се е разсеял от дъха ни. В този случай отново – просто забелязваме разсейването и се връщаме към дъха си. Мислите за медитацията ще дойдат отново и ние пак практикуваме – забелязваме разсейването и връщаме вниманието си към дъха. 

 

Имам чувството, че не мога да медитирам с отворени очи.

Да си с отворени очи по време на медитация не е съществено важно – това просто един от начините за медитация. Чувствай се свободен да затвориш очи или докато си с отворени очи – леко се концентрирай върху клепачите си и нека това бъде твоята медитация – да държиш вниманието си върху клепачите и да държиш очите си отворени. :)

 

Опитвам да се фокусирам върху дъха си, да броя вдишванията и издишванията си, но стигам най-много до 10 и трябва да започна отначало, защото умът ми се разсейва. Как да се справя с това?

Първо – умът винаги се разсейва, това е нормално, всичко го правим. И второ – това, което медитацията ни показва е, че това разсейване се случва. Нашият ум винаги се разсейва, независимо дали медитираме, работим, водим разговор с някого или каквото и друго да правим. Но обикновено ние ние не забелязваме това разсейване. Медитацията ни помага да забелязваме по-ясно когато се разсейваме, да забелязваме какво точно ни разсейва, да забелязваме какво точно правим когато се разсеяме. Реално ние практикуваме да забелязваме когато разсейването се случва. Т.е. – това, че забелязваш разсейването си е чудесно.

Как се справяме с това? Първо – просто забелязваме, че разсейването се случва. Това е съществено. Просто наблюдаваме какво се случва, без да се въвличаме в разсейването. Може да си кажем: „О, умът ми пак се разсея – интересно. Мислих за това какво е нужно да купя от магазина довечера.“ След това се усмихваме и се връщаме към дъха си. Отново, отново и отново. :)

Това е нашата практика и това е феноменално умение, в което да задобряваме всеки ден. :)

 

Ок ли е да медитираме с релаксираща инструментална музика или е по-добре да сме в тишина?

Ок е да медитираме по начина, по който ни харесва. Няма „правилен“ начин за медитация. Ако музиката те вдъхновява да медитираш – ползвай я. Макар че, за дългосрочна медитация препоръчвам да сме без музика, ако не ни е много наложително. Медитацията не винаги е време за релаксация, а е по-скоро време, в което практикуваме да забелязваме и съзнателно да насочваме своето внимание.

 

Правя медитацията си очно преди лягане. Това ок ли е?

Да, разбира се. Щом това време за медитация работи за теб – чудесно. :)

 

За колко минути е най-добре да медитираме и колко пъти на ден?

Когато започваме е добре да са 2 минути на ден, един път. След около месец може да увеличите практиката си до 5-10 минути на ден. После 15 минути, после 20. 

Най-добре е ако можем да медитираме през целия ден. :) Не седяща медитация, но практикуване на съзнателност през целия ден. Забелязваме разсейванията си, не реагираме, а просто просължаваме с важните за нас задачи. 

 

Кога всъщност можем да усетим реални ефекти от медитацията?

Представи си, че практикуваш пиано – в началото практикуваш много лесни комбинации и после започваш да практикуваш по-трудни. С медитацията е същото – ние постепенно задобряваме в умението си да бъдем съзнателни. Когато станем добри в това умение, ние можем да пренесем тази съзнателност във всички останали сфери на нашия живот. Нещата се случва с надграждане – първо задобряваме в своята съзнателност, после започваме да я използваме може би в работата си, после задобряваме още повече и започваме да я ползваме и във взаимоотношенията си. Ползите от медитацията и от увеличената съзнателност стават все по-големи по-големи с всяка наша практика. :)

 

По-добре ли е да ползваме таймер за медитацията си?

Не е необходимо, но ако се хванеш, че постоянно се чудиш колко време остава за медитацията ти – по-добре е да ползваш таймер. Просто да премахнеш чуденето за времето. 

 

Искам да променя начина, по който гледам на света и да не се асоциирам толкова много с егоистичния ум. Седящата медитация ще ми помогне ли?

Мястото, от където можеш да започнеш е именно седящата медитация. Когато задобреем в медитацията, ние започваме да виждаме по-ясно какво точно се случва с ума ни, защото вече сме доста по-съзнателни за това, което се случва. Едно от нещата, които умът прави е да ни поставя (егото) в центъра на всичко. Когато забележим това, за нас вече възниква възможност да променим гледната си точка и да изберем друга перспектива. С постоянната промяна на перспективата ни, ние започваме да създаваме промяна в начина, по който умът ни вижда света около нас.

 

Не обичам да ставам рано сутрин. Усещам, че умът ми не е достатъчно събуден за медитация и не ми харесва да медитирам веднага след събуждане. Да продължавам ли да опитвам или да променя нещо?

Опитай да медитираш следобяд или вечерта, или в друго време и открий кое е най-подходящото време за теб за медитация. Ако практиката ни е две минути, реално ние може да медитираме навсякъде, по всяко време – така че експериментирай и открий кой е твоят личен най-подходящ момент, когато медитацията е най-приятна за теб. :)

 

Нужно ли е да практикуваме срещу бяла стена?

Не е нужно да се практикува срещу яла стена. На мен ми помага, защото визуално няма разсейвания, но може да медитираш и на дивана, без значение какво е пред теб. Това, което има значение е да следим къде е вниманието ни и да връщаме фокуса към дъха си.

 

Медитациите с мантра по-добри ли са от медитациите с фокус към дъха?

И двете са ок. Реалната практика е тренираме вниманието си, така че обектът на внимание няма важно значение. Може да е мантра, дъхът, звук или нещо друго. 

След известно време, може да опиташ и медитация без обект или както в зен се нарича „просто седяща медитация“. В началото обаче е важно да тренираме вниманието си с някакъв обект. 

 

Ок, другари, Това бяха насоките за медитация, които исках да споделя с вас. Надявам се те да са създали повече разбиране и вдъхновение да продължите своята лична практика на медитация и да я поддържате в дългосрочен план. :) 

Ако пък искате за един месец да се поупражнявате в практиката на медитация заедно с нас – може да се включите ТУК. Започнахме от сряда, 01.05., но вие може да се включите днес, да наваксате първите дни и довършите месеца с нас. :) Програмата се изпълнява изцяло онлайн, така че може да се включите отвсякъде и да изпълнявате насоките в удобно за вас време. Цената е 30лв. за целия месец и може да се регистрирате днес ТУК. :)

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *