Има едно нещо, което може да направим и веднага да подобрим с бясни темпове живота си. Моментално. На секундата. Това е да преминем от режим „чудене“ към режим „категоричност“. :)
- Забелязване, че процеса чудене започва да завзема ума ви. Всичко започва с това да обърнеш внимание, да забележиш чуденето, а не автоматично и неосъзнато да се оставиш по неговото течение. Ума иска да странства, за него е най-лесно, комфортно и приятно да се отдаде изцяло на чуденето. Чуденето е страстната любовница на ума, за която той е готов да се бори с теб – затова може да се опита да те заблуди. Може да ти каже, че „това има нужда да се обмисли още малко“ или пък да ти каже: „виж, имам още няколко предложения – дай да ги обмислим пак преди да си решил!“, или „тук трябва да се помисли по-задълбочено“. Опитайте да забележите тази игра на ума. Обикновено най-ясно може да я забележим когато усетим, че енергията ни пада и започваме да се чувстваме изморени. Нека това бъде вашата червена лампа, която ви кара да обърнете внимание дали процеса на чудене е минал границите. Да забележим чуденето, вместо автоматично да му се отдадем, е най-важната стъпка от категоричността. :)
- Вземане на моментално категорично решение. Когато усетим, че чуденето е минало граници – даваме си не повече от 5 минути, в които веднага да изберем едно от възможните към настоящия момент решения. Другите избори абсолютно категорично ги забравяте! Веднага. На момента. Забравяте ги. Приемате избора, който сте направили като най-доброто възможно решение и действате спрямо него все едно е единственото правилно решение на света. Целият фокус насочвате към това как да реализирате този един избор.
Тук умът отново ще се опита да ви вкара в затвора на чуденето, защото „как да бъда сигурен, че това е най-доброто решение?“ или „може би има по-добър вариант!“ или „аз ще взема решение, но все пак ще си запазя и другите опции“. Пълни глупости. След един момент чуденето е толкова безполезно, че всяка запазена възможност я приемете като въже около врата си, което ви тегли назад и ви пречи да изпълните избора, който сте взели максимално продуктивно и ефективно. Защото … имате „едно на ум“, което пак ви дърпа назад и ви забавя. Да срежем въжетата на чуденето след като сме взели решение – това е втората най-важна стъпка на категоричността.
Че може решението да е „грешно“? Може! Но дори и така да е – ние ще поддържаме скоростта си на изпълнение достатъчно голяма, че да коригираме бързо посоката си в движение. Както се казва: По-добре със 100км/ч в грешната посока отколкото на кръстопът.
Чуденето не просто ни поставя на кръстопът. То ни кара да скръстим крака по средата на пътя, където някой ще мине и ще ни сгази. Ще ни размаже – ментално, емоционално и физически. В момента, в който забележим, че седим прекалено дълго на кръстопът – бързо трябва да вземем категорично решение, по кой път да натиснем газ. Категоричността е ускорител на успеха и щастието ни. То е навик, който ни пести време, фокус и енергия – трите най-важни валути на 21 век. Категоричността е модел на поведение, който може да спаси живота ви! Буквално! Защото ако чуденето ви е докарало да прекалена обърканост и депресия – категоричността може много бързо да ви изкара от там и да направи пътешествието ви цветно и вълнуващо!
- Помислете за нещо, за което се чудите отдавна. Може би до толкова, че вече сте го бутнали някъде настрана в главата си да ни ви натоварва. Вземете нещо, за което се чудите прекалено дълго.
- Превъртете за не повече от 1 минута възможните варианти за избор и изберете един от тях. След това забравяте за всички останали избори. Забравете веднага за тях, че съществуват. Приемате, че взетото от вас решение е ЕДИНСТВЕНОТО правилно решение и погледнете към изпълнението му, макар и да ви накара да направите нещо некомфортно. В този момент – дайте си една секунда време да усетите как бремето на чуденето вече го няма, умствената мъгла я няма, вече има път напред, енергията и ентусиазма се повишават от това, че вратата е отворена и играта може да продължи! Усетете вдъхновението, което дава категоричността. Усетете отпускането на тялото! :) Тогава разбирате, че категоричността си е свършила работата. А тя винаги, винаги си върши добре работата.
Добре казано