Когато сме в период, в който ни се случват много промени, това обикновено ни се отразява стресиращо и може да превърне този период от време на развиващи трансформации във време на големи трудности и непреодолима умора.
Всеки от нас е имал подобни периоди: развод, смърт на роднина, смяна на работа, преместване в нов дом или в нов град, промени във взаимоотношенията с партньора ни, политически хаос и всякакъв друг вид несигурности, които се случват и веднага изискват нашето внимание и време.
Когато няколко подобни неща се случат наведнъж, това може да бъде много натоварващо.
Днес обаче искам с вас да разгледаме насоки, които ни помагат да задобреем в умението си да се справяме с каквито и да е било промени, които могат да възникнат в живота ни. Независимо колко големи са и независимо колко едновременно се случват в живота ни!
Това би ни помогнало да преминаваме доста по-лесно през турболенцията на живота, която така или иначе се случва. И дори да превърнем някои от тези турболентни моменти в моменти на задълбочаване, на обогатяващ опит, на израстване и дори моменти на… радост.
Точно така! Ние с вас съзнателно може да тренираме да преминаваме през периодите си на големи, масивни, трансформиращи промени… с радост.
Ето я и най-голямата тайна в нашата практика: ние всъщност винаги сме в период на промяна.
Ако вие сте от хората, които чакат нещата около вас да се успокоят и най-накрая да се отпуснете, да се подредите, да се балансирате, да се оптимизирате, да се направите щастливи – може би е добре да започнете да пускате фантазията си, че нещата някога ще се успокоят и да опитате да се отпуснете в идеята за това, че живота постоянно се променя. Постоянно. И това е Ок.
Както същината на водата е да е мокра, така и същината на живота е постоянна промяна и несигурност. Ние не може да се преборим с това, не може да противоречим на това, не може да променим това.
Тогава за нас първата стъпка е да осъзнаем, че природата на живота е постоянна промяна/несигурност и да приемем това (а не да се борим с него!) Разбира се, ние с вас може да си правим планове за живота, да си разписваме визии, списъци, графици (което реално успокоява ума ни и ни създава вдъхновение), но в същината си следва да имаме разбирането и приемането, че животът се създава момент за момент от неизвестността и неговата присъща природа е постоянната промяна и несигурност.
Ок!
Как тренираме ума си да бъде добър в това да се справя с периодите на големи, масивни, трансформиращи промени в живота ни?
Първо нека разгледаме как нашият ум обикновено реагира на промяната.
Представете си ако целият ви живот да се преобърне за един ден – идва някаква буря и унищожава домът ви, всичко около вас е разрушено и вие не може да намерите никой от хората, които познавате или обичате, за да ви помогне. Нямате нищо. Нямате и никакъв начин за комуникация с някой ваш познат.
Как би реагирал умът ви на това?
Би реагирал по нашите обичайните модели на реакция, които използваме винаги, когато се случи нещо неприятно с нас и които модели са формирани в нас още от много отдавна.
Някои от начините, по които умът ни обикновено реагира на промените са:
- Умът ни започва да се оплаква – той не харесва промените, които той сам не е избрал. Затова започва да се ядосва и да пита: „Защо сега това ми се случва на мен? Ужасно е!„.
- Умът ни започва да се ядосва на другите хора – обвинява някой друг или директно го напада. „Защо тези хора постъпват така? Защо са такива? Съсипват всичко в живота ми!„. По този начин умът ни създава разделение, дистанция между нас и „другите“ хора.
- Умът ни започва да търси комфорт. Ако например имаме проблем с партньора си, ние лесно може да изоставим полезните си навици и да си позволим да изядем някой хамбургер с кола, просто защото искаме да си създадем някакъв комфорт поне за малко (и храната ни доставя такъв комфорт). Реално ние постоянно търсим комфорт за себе си, за да се справим със стреса и промяната – ядем джънк храна, обикаляме магазините, гледаме безсмислени предавания по телевизията, говорим часове наред по телефона, гледаме порно, стоим по цял ден във Фейсбук и т.н. Всичко това, за да избягаме от стреса на промяната и да си създадем комфорт.
- Умът ни опитва да контролира промените. Започва да търси начин да върне нещата така, както са били преди. Да са такива каквито ги познаваме. Или веднага започва да създава планове как нещата трябва да се подредят. Това не винаги е лошо (хубаво е да си разпишем различни варианти за справяне със ситуацията). Но да се опитваме да контролираме всичко, което се случва около нас не ни е от полза. По скоро ни превръща в невротици. И е особено стресиращо, когато се опитваме да контролираме промени, които се случват и които реално са неконтролируиеми.
- Разбира се, ние използваме и здравословни начини, по които се справяме с промените в живота ни – разговор с близък човек, физически упражнения, разходка, медитация, взимане на топъл душ и други. Това обикновено са стратегии, които хората използваме, за да се справяме със стреса и промените по малко по-адекватен и отговорен начин. Понякога обаче нямаме възможност да реагираме на случващите се промени по някой от своите познати здравословни начини.
Нека сега разгледаме как може да използваме съзнателност, за да се справим с периодите си на големи и трансформиращи промени в живота ни. Съзнателността ни помага да отворим ума си за разбирането, че светът, в който живеем е в постоянна промяна. Това е неговата същинска природа. И само това разбиране може драстично да намали стреса, който промените обикновено създават в нас. И след това – съзнателността може да ни помогне да открием приемане, благодарност и кураж да продължим напред, дори да се намираме по средата на най-големия хаос в живота си.
Всичко започва с разбирането, че цялото това наше нехаресване на промяната, стресът около тази промяна и нашето съпротивление към нея – всичко това е само в нашия ум. Всичко, което е неприятно, отблъскващо, нежелано около промяната, която ни се случва, е просто история в нашия ум.
Добрата новина е, че ако всичко това е в нашия ум, тогава ние можем да работим с него. Ние може да изберем да пуснем някои от историите, които си разказваме за това, което се случва. И може да се отворим за нови възможни интерпретации на ситуацията. Може да започнем да мислим как да реализираме тази промяна по най-добрия за нас начин. Реално ние може да променим това, което е в нашия ум, защото нашите умове са много адаптивни и подлежащи на тренировка.
Лошата новина е, че ние много често не забелязваме, че умът ни е този, който всъщност създава трудностите около промяната. И когато не забелязваме това, ние започваме да обвиняваме различни външни обстоятелства и хора. Упражнявайки своята съзнателност, ние задобряваме именно в това да забелязваме по-добре какво реално се случва в главата ни. И когато забележим какво се случва, това вече отваря за нас възможност да интерпретираме, реагираме и преминем през промяната по един по-адекватен и обогатяващ за нас начин.
Ето и стъпките, по които може да тренираме да се справяме с големите промени в живота си и стреса, който те носят, чрез съзнателност:
- Започнете да забелязвате, когато във вас възникне стрес или съпротивление относно някаква промяна. Обикновено, когато това се случи ние влизаме в някоя от посочените по-горе автоматични реакции, затова може да използваме тези реакции като наш червен флаг. Например: – отваряш Фейсбук, въртиш непрестанно клипюета в youtube, играеш игри или цял ден гледаш любимия ти ТВ канал? Ами… може би бягаш от това, което се случва в настоящия момент!
- Обръщаме внимание какво се случва в настоящия момент. Ако забележиш, че бягаш от нещо, което е дискомфортно за теб – обърни внимание, че ти се стресираш и съпротивляваш не заради самата ситуация, а заради историята, която си разказваш относно тази ситуация. Историята, която си разказваш е причината за твоя дискомфорт, а не самата ситуация. Самата ситуация е просто нещо, което се случва, тя не е лоша сама по себе си. Единствено нашата история за ситуацията я прави лоша. Осъзнавайки това, вместо да продължаваме да си разказваме тази стресираща история, може да пуснем историята и да се събудим за настоящия момент. Правим това като прехвърлим вниманието си от историята в главата ни към това какво се случва физически в тялото ни в този момент. Просто наблюдаваме какви са усещанията в тялото ни. Какво е усещането на стрес в тялото ни? Не слагаме оценки дали е хубаво или лошо усещане, не си разказваме истории колко е неприятно, а просто забелязваме какво е усещането. Наблюдаваме с любопитство какво се случва с тялото ни. Вдишваме, издишваме. След това може да обърнем внимание на обстановката около нас – чувате ли някакъв звук? Каква е светлината, цветовете, формите на средата около вас? Как усещате дрехите по тялото ви или въздухът по кожата ви? Когато умът ви започне отново да разказва истории, просто забележете и се върнете към някое от усещанията, които се случват в тялото ви в този момент. По този начин преминаваме от автоматичен, несъзнателен режим на мислене към съзнателен режим, което ни позволява да се успокоим и на тази база след това да намерим най-подходящата крачка напред за нас.
- Отпускаме се в красотата на вечно променящия се момент. Когато обърнем внимание на това какво реално се случва с нас – ние сме в настоящия момент. Ние вече не бягаме от това, което се случва, а присъстваме за него. Така ние успокояваме нашият съпротивляващ се ум и може да се отпуснем в промяната, която така или иначе се случва в този момент. Която се случва във всеки момент. Ние дори може да забележим красотата на тази промяна – всичко се движи, танцува, променя – преминавайки от един момент в друг. Нищо не остава същото. Нищо не е наистина солидно. Всичко е поток, непрекъсната промяна, преминаващи вълни, сътворяващи живота момент за момент. Това е всъщност е красиво усещане, ако можем да се отпуснем в него и да му се насладим.
- Практикуваме благодарност и приемане. От своето състояние на отпуснатост, ние може да започнем да практикуваме две неща. Първо, благодарност. За какво можем да бъдем благодарни в този момент? По какъв начин можем да бъдем благодарни за промяната, която ни се случва? Дори в опустошаващи промени като смърт на най-близък човек, заедно с болката от загубата, ние можем да открием и благодарност, че изобщо сме имали тези хора в живота си, което само по себе си е феноменален подарък. Да открием благодарност в нещо, което е наистина болезнено за нас не означава да игнорираме болката и стреса, които изпитваме, а означава просто да забележим, че болката И благодарността могат да присъстват заедно в един и същи момент за нас. И второ – можем ли да опитаме да приемем този момент, такъв какъвто е? Без да мислим колко е неприятен или дори приятен. Просто да се отпуснем в него. Да бъдем признателни за това, което свършва и за това, което започва. Отделете няколко секунди и опитайте изцяло приемете това, което се случва в този момент, точно такова каквото е. То може би включва страдание, загуба, болка, нечие наранено сърце. Но заедно с това включва и благодарност, израстване, обогатяване на себе си, придвижване към нещо ново. Ние всички сме свързани, ко-създавайки света около нас, преминавайки от един момент в друг. И това е вълнуващо, достойно да бъде истински обичано.
- Действие. Ние може да седим и да медитираме цял ден, но това, което наистина ще ни включи в движението на живота е действието. В момента, в който ние сме спокойни, в мир със себе си и с това, което се случва – ние сме в най-добрто си състояние да преценим как да продължим напред. Колкото и хубаво да е било до сега, помислете – каква би била картината напред, която е още по-вдъхновяваща от това, което е било за мен до сега? Как изглежда моето бъдеще ако то е по-голямо и по-красиво от моето минало? Какви са пътищата, по които би ми било най-вдъхновяващо да продължа напред. И след това си заложете първи няколко стъпки за разузнаване на тези пътища. Със стъпките напред едни идеи ще отпдата, други ще се изясняват още повече.
Тези 5 стъпки са процесът, по който се учим да минаваме по-лесно през промените в живота си чрез съзнателност. В същността си този процес ни помага просто да се отворим за промяната, а не да й се съпротивляваме. Учи ни да започнем да обичаме нещата такива, каквито са (вечно променящи се), вместо постоянно да се оплакваме от тях. Учи ни да откриваме благодарност и стимул да продължим в промяната, вместо да стоим здраво вкопчени в познатото и удобното, искайки нищо никога да не се променя.
Ако минете през горния процес един, два или дори 10 пъти ще ви помогне да го научите, но нищо от него няма да има кой знае какво значение за ежедневието ви, докато не започнете да практикувате ежедневно този процес. Начинът, по който може да извлечете най-голяма полза е чрез ежедневна практика. Може да започнете с 2 минути медитация, в които минавате през петте стъпките посочени по-горе. После може да увеличите до 5 минути. Ако стигнете до момент, в който 5 минути са ви малко – може да увеличите до 10 минути. През тези няколко минути медитация не си позволявайте да мърдате, да ставате, да шавате – стоите на мястото си и практикувате процеса. С практиката този процес ще придобива все по-голям смисъл и полза за вас. И вие ще автоматизирате процеса по успокояване и съзнателно преминаване през промените – ментално, емоционално и дори физически. Именно затова тази практика е трансформираща. Тя е начин да се погрижим за себе си с повече любов и разбиране по време на турбуленция и големи промени в живота ни. :)
Ако сме готови да пуснем надеждите си, че несигурността и болката могат да бъдат елиминирани от живота ни, тогава вече може да проявим куража да се отпуснем в тях, когато те ни се случат. Това е първата крачка в преодоляването им.
~ Пема Чодрон
Ако тази статия ви е харесала и искате да развиете умението си да сте по-съзнателни за мислите, емоциите и поведението си – може да се включите в курсът ми по съзнателност. Целта на този курс е да развием повече разбиране за себе си и за света около нас, за да живеем с повече спокойствие и с повече кураж да правим нещата, които ни носят радост и усещане на вътрешна реализация. :) За тези 6 месеца ще получавате по една статия като тази, в която имате насоки за размисъл и за практика. През това време разбирането, осъзнаването и практиката ни се натрупват и създават осезаеми промени в начина, по който мисли и реагираме на всичко, което се случва около нас. Сега може да се включите в курса на цена с 50% намаление от 147лв. на 74лв. ТУК. :) Сигурна съм, че този курс ще ви научи на повече спокойствие и много повече кураж да продължавате напред, независимо какво се случва около нас. :)